OBMOČNO ZDRUŽENJE VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO LJUTOMER




  Na podlagi 16. člena Statuta ZVVS, ki ga je sprejel Ustanovni Glavni zbor Zveze veteranov vojne za Slovenijo dne 20. maja 2000 je Predsedstvo Zveze veteranov vojne za Slovenijo sprejelo

PRAVILNIK O PRIZNANJIH ZVVS

I.

SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem pravilnikom se določajo vrste, oblike, pogoji in pristojnosti za podeljevanje priznanj ZVVS.

2. člen

Za zasluge pri izgrajevanju in krepitvi ZVVS, uspešno izvrševanje nalog, prizadevno in dolgoletno delo znotraj organov Zveze, uspešno sodelovanje s sorodnimi društvi doma in v tujini ter za uspešno sodelovanje in nudenje pomoči zvezi, ZVVS podeljuje:

  - plaketo    
  - spominsko plaketo    
  - častni naziv »Slovenska družina«    


Pokrajinski odbori ZVVS in Območna združenja ZVVS lahko podeljujejo tudi svoja priznanja. K vrsti in obliki omenjenih priznanj mora dati predhodno soglasje predsedstvo ZVVS.

II.

VRSTE PRIZNANJ

PLAKETA ZVVS

3. člen

Plakete so treh stopenj:

  - zlata, ki je pozlačena    
  - srebrna, ki je posrebrena    
  - bronasta, ki je pobakrena    


Zlata, srebrna in bronasta plaketa ZVVS imajo nadomestne označbe. Njihovo obliko, velikost in barve določa poseben akt, ki je sestavni del tega pravilnika.

4. člen

Plakete so po obliki, vsebini in pomenu enake znaku Zveze veteranov vojne za Slovenijo.

Znak je okrogle oblike, v sredini sta narisani dve roki, njun podaljšek se končuje v simbolu Triglava, ki je rumene barve. V ozadju pa sta dve prekrižani puški, ki sta prav tako rumene barve. Znak je obkrožen z lipovimi listi zelene barve. Roki se dvigujeta iz pravokotnega podstavka rdeče barve, v katerem je v zlati barvi izpisan napis ZVVS.

5. člen

Plakete so premera 60 mm, pod plaketo je ploščica v velikosti 70 x 30 mm z vgraviranim imenomin priimkom oziroma nazivom odlikovanca in datum podelitve. Nameščene so v škatli zelene barve v velikosti 160 x 130 mm.

Poleg plakete se podeli listina. in sicer za zlato plaketo v mapi rdeče barve, srebrno v mapi zelene barve in bronasto v mapi modre barve.

Zlata plaketa se podeljuje le članom ZVVS za izjemne zasluge pomembne za razvoj in prepoznavnost ZVVS in veteranstva doma in v tujini ter za uspešno krepitev in utrjevanje veteranske organizacije na državnem, regijskem in lokalnem nivoju.

Srebrna plaketa se podeljuje posameznikom in organizacijam za posebaj uspešno delo pri krepitvi organizacije na nivoju pokrajine. Srebrna plaketa se podeljuje tudi za uspešno izvedbo pomembnih prireditev in manifestacij ter popularizacijo veteranske organizacije.

Bronasta plaketa se podeljuje posameznikom in organizacijam za posebej uspešno delo pri krepitvi organizacije na nivoju OZVVS, za posebne uspehe pri vključevanju večjega števila članov, za širjenje ideje veteranstva in popularizacijo veteranske organizacije.

Vsaki plaketi pripada tudi nadomestni trakec v velikosti 10x33 mm (zlat, srebrn, bronast), ki je svilen, zelene barve, na vsaki strani je trobojnica in v sredini je apliciran znak ZVVS.


SPOMINSKA PLAKETA ZVVS

6. člen

Spominska plaketa ZVVS je znak Zveze veteranov vojne za Slovenijov v zlati barvi pritrjen v sredini na lesen ščit iz hrastovega lesa dolžine 180x120mm. Pod znakom je ploščica v velikosti 70 x 30 mm z vgraviranim imenom in priimkom oziroma nazivom odlikovanca in datum podelitve.

Spominska plaketa se podeljuje ob srečanjih s posamezniki in delegacijami, društvi in organizacijami doma in v tujini. Lahko pa se podeli tudi kulturnim delavcem in zgodovinarjem, ki so zaslužni za ohranjanje in krepitev ZVVS.


ČASTNI NAZIV »SLOVENSKA DRUŽINA«

7. člen

Častni naziv »Slovenska družina«je listina velikosti 340 x 230 mm na kateri je odtisnjena slovenska domoljubna razglednica iz leta 1916. V desnem zgornjem kotu je napis »Biti slovenske krvi, bodi Slovencu ponos!«. Pod tem napisom je napis:«ZVEZA VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO PODELJUJE ČASTNI NAZIV »SLOVENSKA DRUŽIN

DRUŽINI…. ZA ZASLUGE V VOJNI ZA SAMOSTOJNO SLOVENIJO«. V levem spodnjem kotu je izpisan datum izdaje listine in evidenčna številka listine, v sredini je pečat ZVVS v desnem spodnjem kotu pa je podpis predsednika ZVVS.

Listina se podeljuje v modri mapi.

Častni naziv se podeljuje posameznikom in družinam, ki so preprečile odtujitev orožja s strani JA, oziroma so to orožje čuvali na svojih domačijah, vsem, ki so v času vojne prostovoljno nudili prostore in materialno tehnična sredstva Teritorialni obrambi RS, vsem, ki so žrtvovali svoja življenja za samostojno Slovenijo.


ZAHVALNA LISTINA

8. člen

»Zahvalna listina« je listina velikosti 296x210 mm, na kateri je odtisnjena slovenska domoljubna razglednica iz začetka 20. stoletja z dotiskanim državnim grbom. V desnem zgornjem kotu je verz dr. G. Ipavca: »Slovenec sem! Tako je mati d/jala, ko me je dete pestovala; Zatorej dobro vem: Slovenec sem!« Pod verzom je napis: »Zveza veteranov vojne za Slovenijo podeljuje ob 10. obletnici vojne za Slovenijo Zahvalno listino.......... za zasluge v vojni za samostojno Slovenijo«. V levem spodnjem kotu je napisano: »Ljubljana, 26. oktober 2001«, v sredini spodaj je odtisnjen suhi žig ZVVS, v desnem spodnjem kotu pa podpis predsednika ZVVS. Zahvalna listina se podeljuje v zeleni mapi.

Zahvalna listina s podeljuje tistim podjetjem in organizacijam, ki so v času priprav na vojno in vojno v letih 1990 in 1991 prostovoljno nudili svoje poslovne prostore za tajna skladišča orožja, vojaške opreme in dokumentov ter nudili pomoč v materialno tehničnih sredstvih.

III.

PODELJEVANJE PRIZNANJ ZVVS

9. člen

Predsednik ZVVS lahko podeljuje vsa priznanja ZVVS.
Zlato plaketo podeljuje predsednik ZVVS na Glavnem zboru ZVVS.
Srebrno plaketo podeljuje praviloma predsednik pokrajinskega odbora ZVVS.
Bronasto plaketo podeljuje praviloma predsednik Območnega združenja ZVVS.
Častni naziv »Slovenska družina« in spominsko plaketo lahko podeljujejo tudi predsedniki pokrajinskih odborov ZVVS in predsedniki OZVVS.

10. člen

Predloge za priznanja ZVVS se pošiljajo Komisiji za kadrovska in statusna vprašanja. Podelitev priznanj tujim državljanom in organom predlaga predsednik ZVVS, obravnava pa jih sekretariat predsedstva ZVVS.

Predlogi za priznanja se predhodno obravnavajo na Pokrajinskem odboru, le-ta pa jih posreduje Komisiji za kadrovska in statusna vprašanja.

11. člen

Komisija za kadrovska in statusna vprašanja zbira in obravnava prispele predloge za priznanja ter skrbi za izdelavo in razdelitev priznanj in listin, ki se izdajajo skupni s priznanji.

Predlogi za priznanja morajo biti z ustreznimi utemeljitvami dostavljeni Komisiji za kadrovska in statusna vprašanja dvakrat letno in sicer prvič do konca meseca marca in drugič do konca meseca septembra.

Predlogi za priznanja, ki se podeljujejo po tem pravilniku, se pošiljajo na obrazcu Komisiji za kadrovska in statusna vprašanja. Komisija predloge obravnava in jih posreduje predsedstvu v sprejem.

12. člen

Evidenco priznanj, ki jih podeljuje ZVVS se vodi v strokovni službi ZVVS.V evidenci se vodijo naslednji podatki: ime in priimek prejemnika, oziroma naziv prejemnika, njegov naslov, številka pokrajine in OZVVS, vrsta priznanja, zaporedna številka in datum sklepa o podelitvi priznanja.

13. člen

Podelitve priznanj, ki so določene s tem pravilnikom se objavijo v glasilu Veteran vojne za Slovenijo.

14. člen

OZVVS lahko po predhodnem soglasju ZVVS izdelajo območna priznanja. Pri tem pa morajo upoštevati, da so ohranjeni osnovni elementi upodobitve priznanja ZVVS.

15. člen

Z dnem, ko prične veljati ta pravilnik, preneha veljati Pravilnik o priznanjih ZVVS, ki ga je sprejelo predsedstvo ZVVS na svoji seji dne 12.05.1995.

Ta pravilnik smiselno uporabljajo pri svojem delu tudi OZVVS.

16.člen

Ta pravilnik je sprejelo predsedstvo ZVVS na svoji seji dne 21.12.2000 in velja od sprejema dalje.




Številka: ZVVS-1/2000
Datum: 21.12.2000
Srečko LISJAK

PREDSEDNIK ZVEZE
VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO