OBMOČNO ZDRUŽENJE VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO LJUTOMER




  Na podlagi 16. člena Statuta Zveze veteranov vojne za Slovenijo, ki ga je sprejel Ustanovni zbor ZVVS dne, 20. maja 2000 je Predsedstvo Zveze veteranov vojne za Slovenijo na seji dne 17.oktobra 2002 sprejelo

NAVODILO

ZA RAZVITJE IN UPORABO VETERANSKEGA PRAPORA

I.

SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

To navodilo določa postopke razvitje prapora, svečanosti ob prevzemu in razvitju prapora in uporabo prapora na javnih prireditvah.

2. člen

Prapor Zveze veteranov vojne za Slovenijo ( v nadaljevanju: ZVVS) je pravokotne oblike velikosti 115 cm X 86 cm. Podlaga prapora je slovenska trobojnica v sredini je izvezen znak ZVVS. Nad znakom je napis ZVEZA VETERANOV, pod znakom pa napis VOJNA ZA SLOVENIJO: pod napisom je izvezeno besedilo v izmenično zeleno – modrih črkah in številkah » MAJ 1990 – OKTOBER 1991«.

Drog prapora je rdeče barve, na vrhu je pozlačen grb Republike Slovenije.

Prapor varuje, vzdržuje in nosi praporščak ali njegov namestnik. Praporščaka in njegovega namestnika izvoli zbor ZVVS, PO oziroma OZVVS.

II.

RAZVITJE PRAPORA

3. člen

Veteranski prapor se razvije slovesno na javni prireditvi pred člani veteranske organizacije (območnega združenja ali zveze) ki je slovesnost pripravila v skladu s predpisi. Na začetku prireditve se zaigra slovenska himna.

Razvitje in izročitev prapora opravi predsednik ZVVS ali drugi pooblaščeni predstavnik ZVVS ali donator.

4. člen

Na veteranskih prireditvah, ko se razvija prapor nosijo veterani svečano veteransko obleko, praporščak in spremljevalci pri sprejemu pa nosijo bele rokavice.

5. člen

Prapor se praviloma razvija in izroča na odprtem pred častnim postrojem veteranov. Gostje ne tvorijo častnega postroja in se postavijo na mesto, ki jih določi organizator. V primeru, da se razvitje prapora opravi v zaprtem prostoru, ni častnega postroja.

6. člen

Prostor za praporščake in spremljevalce je pred častnim postrojem na levi strani gledano proti častnemu postroju. Če na prireditvi sodeluje godba ali pevski zbor, se le-ti postavijo na nasproti praporov desno.

7. člen

Veteranske prireditve potekajo v skladu s scenarijem in po programu, ki ga določi organizator prireditve.

8. člen

Razvitje prapora se praviloma opravi po slavnostnem nagovoru in poteka po naslednjem scenariju:

Prvo dejanje: Pred začetkom prireditve se veteran s spremstvom postavi na določeno mesto na prireditvenem prostoru in pod kotom 45 stopinj drži drog prapora na katerem je zavit in s trakom zavezan prapor. Drog prapora je ob desni nogi pod kotom 45 stopinj.

Drugo dejanje: Vodja programa v skladu s scenarijem napove svečano dejanje in poudari pomen dogodka.

Tretje dejanje: Veteran s spremljevalcema pristopi v ospredje prireditve na desno stran osebe, ki prapor izroča.

Četrto dejanje: Prejemnik prapora in spremljevalca se postavijo na levo stran osebe, ki prapor izroča.

Peto dejanje: Zaigra se veteranska himna udeleženci stojijo mirno do izteka himne.

Šesto dejanje: predsednik ZVVS, od njega pooblaščen namestnik ali donator prapora pristopi k veteranu s praporom, odveže trak, ga vzame v obe roki in se obrne proti osebi, ki bo prapor prevzela tako, da je prapor na njegovi desni strani.

Sedmo dejanje: predsednik ZVVS ali od njega pooblaščena oseba ali donator se obrne proti prejemniku prapora in nagovori prisotne:

» VETERANKE IN VETERANI IZROČAM VAM VETERANSKI PRAPOR, SIMBOL PONOSA IN PRIPADNOSTI DOMOVINI SLOVENIJI, ZA KATERO STE BILI PRIPRAVLJENI V VOJNI ZA SAMOSTOJNO SLOVENIJO LETA 1991 DAROVATI TUDI SVOJA ŽIVLJENJA. NAJ VAS TA SIMBOL DRUŽI IN NAVDAJA S PONOSOM.«

Osmo dejanje: Predsednik prime prapor na vogalu z desno roko, se prikloni nato ga drži pod kotom 45 stopinj.

Predsednik OZVVS nato stopi dva koraka naprej, pokaže prapor prisotnim in ga nato izroči praporščaku in spregovori:

» VETERANKE VETERANI V IMENU NAS VSEH SPREJEMAM TA PRAPOR IN OBLJUBLJAM, DA GA BOMO Z VSEM SPOŠTOVANJEM IN PONOSOM SKRBNO VAROVALI ».

Deveto dejanje: Prejemnik prapora in izročitelj se nato rokujeta in vrneta na svoje mesto.

Deseto dejanje: Po končani svečanosti praporščak s spremstvom zapusti prireditveni prostor in prapor skrbno shrani v zato določen prostor .

III.

JAVNI NASTOPI PRAPORŠČAKA S PRAPOROM

9. člen

Praporščak ali njegov namestnik sodelujeta na javnih prireditvah in nastopih v okviru veteranske organizacije.

Praporščak na javnih nastopih s praporom nosi svečano veteransko obleko, kot določa Pravilnik o veteranski obleki.

Ko praporščak nosi prapor na javnih nastopih uporablja bele rokavice.

10. člen

Prapor ZVVS in OZVVS se lahko uporablja na državnih in drugih javnih prireditvah domoljubnih in rodoljubnih organizacij, in zborovanjih, ki niso v nasprotju z interesi organizacije ZVVS.

Prapor se lahko uporablja tudi na prireditvah svetovne veteranske federacije in izven države Slovenije, ko se veterani organizirano udeležujejo mednarodnih veteranskih srečanjih.

O sodelovanju praporščaka s praporom na prireditvah izven ZVVS, ki so javnega značaja odloča predsednik ZVVS, PO oz. OZVVS.

IV.

POGREBNE SVEČANOSTI S PRAPOROM

11. člen

ZVVS, PO in OZVVS za svoje umrle člane lahko organizirajo pogrebno svečanost s spremstvom praporov.

Sodelovanje ureja Pravilnik o pogrebnih slovesnostih.

V.

UPORABA NAVODILA

12. člen

To navodilo se uporablja kot obvezni napotek za dejanje razvitje prapora, njegovo sodelovanje na javnih prireditvah in pogrebnih slovesnostih umrlih veteranov.

Navodilo je obvezno za vse OZVVS in ZVVS.

13. člen

V primeru, da je pogrebna svečanost veterana združena z pogrebno svečanostjo pripadnika Slovenske vojske ali drugimi društvi, se uporabi protokol, za katerega se predhodno dogovorijo.


Štev.: ZVVS - 11/2002
Datum: 17.10.2002
Srečko LISJAK

PREDSEDNIK ZVEZE
VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO