OBMOČNO ZDRUŽENJE VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO LJUTOMER




  Na podlagi 16. člena Statuta zveze veteranov vojne za Slovenijo, ki ga je sprejel Ustanovni Glavni zbor Zveze veteranov vojne za Slovenijo dne, 20. maja 2000, je predsedstvo Zveze veteranov vojne za Slovenijo sprejelo



PRAVILNIK

O VETERANSKIH POGREBNIH SLOVESNOSTIH



1.člen


S tem pravilnikom se urejajo postopki in načini sodelovanja veteranskih organizacij na pogrebnih slovesnostih umrlih članov Zveze veteranov vojne za Slovenijo.

Pogrebne slovesnosti ob smrti člana veteranske organizacije potekajo po predpisih občine, na območju katere je opravljen pogreb, po želji svojcev pokojnega in v skladu s temi pravili.

Zveza veteranov vojne za Slovenijo ( v nadaljevanju: ZVVS ) svoje sodelovanje na pogrebu ureja s pokojnikovimi svojci.


2. člen


Z veteransko pogrebno slovesnostjo se lahko pokopljejo:

- člani veteranske organizacije
- častni člani ZVVS in
- nečlani, ki jim je priznan status veterana po sklepu organa veteranske organizacije na podlagi veljavnih predpisov.


3. člen


Ob smrti svojega člana je veteranska organizacija dolžna po predhodno pridobljenem soglasju družine pokojnika, ki ji je pokojnik ali pokojnica pripadal:

- izobesiti prapor na zato določenem mestu ali vsaj tri ure pred pogrebom postaviti v žalni prostor
- izreč sožalje družini pokojnega
- poskrbeti, da so na blazini pri krsti ali žari ob mrtvaškem odru položena veteranska in državna priznanja pokojnega
-organizirati ob mrtvaškem odru častno stražo najmanj eno uro pred začetkom pogrebnega obreda
- udeležiti se žalnega sprevoda in pogrebnega obreda
- o pokojniku izreče poslovilne besede na krajevno običajen način.


4. člen


Za člana veteranske organizacije se lahko pripravi žalna seja v spomin na pokojnika. Na žalno sejo se vabijo svojci umrlega.

V znak spoštovanja za umrlim članom, se lahko odpre knjiga žalosti, ki se po končanem pogrebu izroči svojcem.


5. člen


V pogrebnem sprevodu se veterani udeleženci pogrebnega obreda razvrstijo za nagrobnim obeležjem in državno zastavo po naslednjem vrstnem redu:

- prapor Zveze veteranov vojne za Slovenijo, ko gre za pogreb na državnem nivoju
- praporji območnih veteranskih organizacij, katere član je bil pokojnik
- godba ali pevski zbor, če sodeluje v pogrebni slovesnosti
- cvetje veteranske organizacije, katere član je bil pokojnik
- delegacija zveze in območnih organizacij in govornik
- vodja ešalona s častnim ešalonom
- družinsko cvetje in venci
- nosilec veteranskih in državnih odlikovanj
- cerkveni dostojanstveniki
- krsta ali žara.

Če določajo občinski predpisi drugačeen postopek in vrstni red, se uporabljajo ti predpisi.

Veterani, sodelujejo na pogrebnih svečanostih v svečanih veteranskih oblekah. Nosilci krste ali žare so v svečanih veteranskih oblekah z belimi rokavicami.

Če krsto ali žaro nosijo osebe v civilni obleki, stopa ob krsti ali žari častno spremstvo veteranov v svečanih veteranskih oblekah.

V kolikor se v častnem spremstvu opravlja pogreb vojaške osebe, ki je bila tudi član veteranske organizacije, se vojaški in veteranski protokol usklajujeta tako, da ima prednost vojaški protokol.


6. člen


Naloge častnega spremstva v pogrebnem protokolu so naslednje:

- pokritje krste s Slovensko zastavo, v primeru žare ali na željo svojcev pa se zastava postavi na drog v žalnem prostoru vsaj tri ure pred pogrebnim obredom
- na željo svojcev se krsta zapre, po opravljenih pogrebnih obveznostih v hiši žalosti
- prenos krste ali žare iz hiše žalosti v žalni sprevod
- spremstvo ob krsti ali žari
- snemanje zastave pred položitvijo krste ali žare v grob in izročitev zastave družini pokojnika.


7. člen


Častni veteranski ešalon se postavi na primernem mestu pred hišo žalosti. Na čelu ešalona se postavijo prapori. S pričetkom pogrebnega obreda se ešalon postavi v žalni sprevod na mesto, kot to določa peti člen tega pravilnika.


8. člen


Če je v pogrebno slovesnost vključen tudi verski obred v cerkvi, veterani, ki se udeležijo verskega obreda, v cerkvi niso razvrščeni v formacijo. Izjeme so nosilci odlikovanj, spremljevalci in nosilci praporščakov, ki stojijo na primernem mestu ob krsti ali žari.


9. člen


Po prihodu na pokopališče oziroma drugi kraj poslovitve, se praporščaki in nosilec odlikovanj postavijo na levo stran groba gledano v smeri groba tako, da ne ovirajo pogrebnega obreda.

Govornik se postavi pred prapore od koder izreče poslovilne beseda pokojniku.

Govornik v svojem govoru opiše zasluge pokojnika, se mu zahvali za vse kar je storil za domovino in veteransko organizacijo ter izreče sožalje svojcem.


10. člen


V času pred poslovilnim nagovorom, oziroma spuščanjem krste ali žare v grob poveljuje vodja častnega ešalona : » MIRNO, POZDRAV ! ».

Častno spremstvo sname s krste ali droga državno zastavo, jo primerno zloži in izroči govorniku. Govornik zastavo izroči sorodniku pokojnika.

Po pozdravu z roko in izročitvi zastave, se častno spremstvo obrne k odprtemu grobu in hkratno pozdravi z roko, ter se umakne od groba pred prapore in opravi poslovilni nagovor.

Nosilci praporov v času poslovilnega nagovora držijo prapore nad grobom v zadnji pozdrav in spomin na pokojnika. Po končanem poslovilnem nagovoru vodja častnega ešalona da povelje: » PROSTO »

Častni ešalon zapusti pokopališče po končani pogrebni svečanosti v formaciji, kot je prišel na pokopališče.


11. člen


Veteranske organizacije s pokojnikovimi najožjimi svojci usklajujejo sodelovanje na pogrebu Prav tako je potrebno pred pogrebom uskladiti potek pogrebnega protokola z organizatorjem pogrebne slovesnosti.


12. člen


OZVVS objavi žalno vest o smrti svojega člana v sredstvih javnega obveščanja, po predhodno pridobljenem soglasju svojcev.
Žalno vest o smrti člana veteranske organizacije se objavi v reviji Veteran. Za objavo je odgovorna območna organizacija.

Žalna vest se v reviji Veteran praviloma objavi za vse člane v enakem obsegu in sicer:
črno bela fotografija velikosti 2x3 cm in do deset vrstic žalne vesti.


13. člen


Stroške sodelovanja na pogrebnih slovesnostih krije Območna organizacija Zveze veteranov vojne za Slovenijo. Stroške pogrebnih slovesnostih na državnem nivoju krije Zveza veteranov vojne za Slovenijo.

O pogrebih na državnem nivoju predhodno odloča sekretariat Zveze veteranov vojne za Slovenijo, ki določa tudi obseg in način izvedbe pogrebne slovesnosti.


14. člen


Ne glede na določila tega pravilnika se pogrebna slovesnost in udeležba veteranske organizacije, opravlja v skladu s civilizacijskimi normami, verskimi in drugimi običaji, ki so uveljavljeni v kraju, kjer poteka pogrebna slovesnost člana veteranske organizacije.


15. člen


Zveza veteranov vojne za Slovenijo in njene območne organizacije lahko denarno pomagajo družini umrlega člana veteranske organizacije, ki mu v skladu s Pravilnikom o socialno varstvenih storitvah članom ZVVS pripada pomoč.


16. člen


Državno zastavo za pogrebno slovesnost zagotavlja Zveza veteranov vojne za Slovenijo.


17. člen


Ta pravilnik je sprejelo Predsedstvo na svoji seji dne 21.12.2000 in velja od 01.01.2001 dalje.



Akt številka: ZVVS-3/2000
Ljubljana: 21.12.2000
Srečko LISJAK

PREDSEDNIK ZVEZE
VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO